Koenzym q10 – działanie, przeciwwskazania, właściwości

O koenzymie Q10 mówi się i pisze ostatnio bardzo dużo – przede wszystkim w kontekście roli, jaką odgrywa on w skórze. Wiele osób kojarzy więc, że jest to ważny składnik kremów czy maści. Jednak niewielu ludzi zyskało wiedzę czym dokładnie jest koenzym Q10 i jakie dokładnie pełni role w organizmie. Warto więc wyjaśnić, że koenzym Q10 (inaczej zwany ubichionem) to organiczny związek chemiczny z grupy chinonów, który odpowiedzialny jest za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Posiada właściwości utleniające i redukujące, a najważniejszą jego zaletą jest przeciwdziałanie wolnym rodnikom, odpowiedzialnym za negatywne przemiany komórkowe. To właśnie one przyczyniają się do powstawania zmarszczek i innych oznak starzenia. Stosowanie koenzymu Q10 pozwala więc likwidować te niepożądane zmiany. Jakie dokładnie właściwości posiada koenzym Q10, jak długo go stosować i w jaki sposób?

Koenzym Q10 – co to jest?

Koenzym Q10 to ważny, organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania całego organizmu. Jest to składnik zębów i kości, który wpływa też między innymi na układ odpornościowy czy układ krążenia.

Koenzym Q10 jest więc naturalnym elementem ciała każdego człowieka. Chociaż z czasem jego ilość spada, co jest z jednej strony równie naturalnym procesem, jednak z drugiej skutkuje negatywnymi zmianami w ciele, zaś uwagi na fakt, że z ograniczeniem jego produkcji wiąże się także proces starzenia skóry – objawiający się powstawaniem zmarszczek i pogorszeniem jej kondycji – koenzym Q10 można i warto dostarczać do organizmu w inny sposób.

Koenzym Q10 – gdzie występuje naturalnie i w jakich produktach go szukać?

Koenzym Q10 można znaleźć w niektórych produktach spożywczych (mięso, śliwki, rabarbar, ryby), choć w niewielkiej ilości. Zbyt małej, żeby organizm odczuł znaczącą różnicę – tym bardziej, gdy chce się zadziałać na skórę z odpowiednią siłą.

Dlatego też ten organiczny związek chemiczny stał się popularnym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, jak krem Alga DermoLift Elixir. Jego działanie jest w nim dodatkowo wzmocnione innymi składnikami, w tym algami morskimi, olejem z krokosza barwierskiego, olejem sojowym i witaminami (B, C, E).

Działanie koenzymu Q10 na skórę

Jeśli chodzi o koenzym Q10, właściwości tego składnika są naprawdę liczne. Najbardziej znany jest jednak właśnie ze swojego wpływu na skórę, który jest tak silny, że koenzym Q10 nazywany jest nawet „eliksirem młodości”. Jest obecny we wszystkich komórkach organizmu, o czym świadczy nawet jego nazwa łacińska („ubichinon” oznacza tyle co „wszechobecny związek pierścieniowy”).

Warto wiedzieć, że koenzym Q10 wpływa nawet na produkcję i przyswajanie innej, istotnej witaminy E, która jest nazywana „witaminą młodości”. Sam koenzym Q10 wpływa na regenerację komórek, spowalnia procesy ich starzenia się, chroni przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (jak promieniowanie UV). Zapobiega również powstawaniu zmarszczek, pomaga spłycić już istniejące zmarszczki, a także ujędrnia i wygładza cerę.

Koenzym Q10 – przeciwwskazania i wskazania

Najwyższe stężenie koenzymu Q10 w organizmie człowieka przypada na wiek 19-21 lat. Później jego ilość systematycznie spada, co odbija się na wyglądzie skóry. Może się więc wydawać, że przyjmowanie koenzymu Q10 – tak powszechnego w ciele – jest wskazane dla każdego. Rzeczywiście, większość osób może bez problemu rozpocząć jego suplementację, jednak przeciwwskazaniem jest niskie ciśnienie. Koenzym Q10 może je bowiem dodatkowo obniżać, dlatego jeśli chodzi o koenzym Q10, tabletki nie są dla wszystkich.

Przed podjęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem. Gdy więc chcemy zadziałać szybko, sprawnie, a przy tym chodzi nam przede wszystkim o wygląd skóry, o wiele lepiej jest zastosować specjalny krem przeciwzmarszczkowy, jak Alga DermoLift Elixir. Tym bardziej, że jeśli chodzi o koenzym Q10, dawkowanie w postaci kremu jest o wiele wygodniejsze. Wystarczy już niewielka ilość specyfiku, by pokryć całą twarz, a stosowanie rano i wieczorem przyniesie wkrótce pozytywne efekty. Koenzym Q10 w płynie jest dostępny w aptekach i niektórych sklepach zielarskich, jednak w przypadku Alga DermoLift Elixir jego działanie jest wzmocnione innymi, ważnymi elementami.

Koenzym Q10 w Alga DermoLift Elixir

Ubichion Q10 wspomaga leczenie bielactwa, jest stosowany w leczeniu łuszczycy, a także pomaga uszkodzonej skórze się regenerować. Jeśli chodzi o stosowanie w postaci tabletek, jako suplement diety, pojawia się pytanie jakie dawkowanie byłoby najbardziej optymalne.

Jak długo stosować koenzym Q10? Nie jest łatwo samodzielnie dobrać właściwą dawkę. Większość osób, które zaczęły suplementację albo stosuje ją zbyt krótko, albo nigdy nie przerywa. O wiele rozsądniej jest więc zainwestować w dobry krem przeciwzmarszczkowy. Jego innowacyjna formuła pomoże poprawić stan skóry, zapobiec pojawieniu się kolejnych zmian oraz zlikwidować te, które już się pojawiły. Alga DermoLift Elixir jest właśnie takim kremem, który świetnie nawilża cerę, odżywia ją, czyni promienną i świeżą. Redukuje niedoskonałości, potrafi sobie poradzić z bliznami, likwiduje przebarwienia. Stosuje się go rano i wieczorem, na oczyszczoną skórę. Systematyczne używanie pozwala cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas!

Komentarze użytkowników

 1. pomocy? says:

  Ja stosuję od jakiegoś czasu q10 na twarz od Sylveco i jestem całkiem zadowolona z wyglądu mojej skóry. Problem tylko, że nadal nie wydaje się do końca odżywiona. Nie wiem czego może jej brakować, wody przecież dużo piję.

  • ANA says:

   Dorzuć do tego witaminę E, bo koenzym q10 i witamina E świetnie razem współpracują. Ciężko mi tyko na tę chwilę Ci doradzić w czym q10 będzie występowało razem z witaminą e.
   Ale poniekąd zgadzam się, że trudniej będzie go przedawkować, jak od razu gotowy krem sobie zafundujesz. No i nie musisz się martwić dawką, bo będzie odgórnie ustalona.

 2. Celie says:

  Kiedyś bawiłam się w ręcznie “robione” kremy – dostawałam składniki i mieszałam je. Taki kremik wytrzymywał max tydzień, ale wcale moja buzia takiej formuły nie polubiła.
  Poza tym teraz jest taki wybór, że można wybrać krem zrobiony praktycznie pod siebie. I wychodzi to taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *